Перший закон Ньютона. Принцип Галілея
Закони динаміки Ньютона припускають існування ідеально замкнутої системи, на яку не діють зовнішні сили. Таке припущення необхідно для теоретичних побудов, хоча в реальному житті уявити собі повністю автономну частину простору важко. Перший закон Ньютона заснований на результатах дослідів Галілео Галілея, який зробив висновок про те, що лише доклавши зусилля можна домогтися зміни швидкості рухомого тіла. Раніше існувало прямо протилежна думка, згідно з яким для рівномірного руху вимагалося докладати постійну силу. Це помилка пояснювалося просто: не враховувався тертя, присутнє в будь-якій механічній системі. Принцип Галілея практично встановлював тотожність між станами спокою і рівномірного руху.
Інерція та визначення сили
Перший закон Ньютона стверджує, що для зміни швидкості руху необхідно надати силу. Це стосується збільшення швидкості, зменшення її або зупинки рухомого об'єкту. Будь- яка механічна система, що має масу є інерційною, тобто перешкоджає змінам. Латинське слово "inertia" добре підходить для того, щоб назвати це властивістю матерії, воно означає відсталість і бездіяльність. Отже, для того щоб тіло перебувало в стані спокою або рухалося рівномірно, не потрібно робити нічого. Навпаки, змусити змінити швидкість може лише сила, визначення сутності якої дає перший закон Ньютона. Формулювання, прийняте в якості основного усіма фізиками світу свідчить: «Сила є причина прискорення».
Застосування першого закону Ньютона
Без застосування першого закону Ньютона було б неможливо розрахувати рух штучних супутників Землі і міжпланетних кораблів і вирішити численні технічні завдання, пов'язані з проявами сили інерції. Наприклад, визначення ступеня безпеки транспортного засобу проводиться виходячи з даних про його масу і швидкість в момент його раптової зупинки, викликаної ударом об перешкоду. Інерція рухомих мас води штовхає лопаті турбін гідроелектростанцій. Рух ракет, літаків, автомобілів, поїздів підпорядковується першому закону Ньютона, що має іншу назву - закон інерції.
Філософське трактування першого закону Ньютона
Як і багато інших наукові відкриттів, перший закон Ньютона отримав ряд абстрагованих від строгих наукових формул трактувань. Одне з них розглядає працездатність людини як інерційну систему. Працівник, захоплений своєю справою, може займатися нею нескінченно довго, якщо ніхто йому не заважає. Навпаки, почавши відпочивати, важко відірватися від цього приємного заняття. Чим довше час відпустки, тим важче після нього входити в робочий ритм. Щоб відновити працездатність, потрібно своєрідне прискорення, тобто додати зусилля. Так працює перший закон Ньютона в додатку до подолання ліні.
http://stylezhinki.ru/osobistist/9068-pershij-zakon-njutona-i-ponjattja-inercii.html
|