Четвер, 21.11.2024, 09:26
Вітаю Вас Гість | RSS
Сайт вчителя хімії та фізики
Шопінської Людмили
Миколаївни
 
         
ФАКТИ
Цитата дня
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Наше опитування
ЯКИМ МАТЕРІАЛОМ ВИ СКОРИСТАЛИСЬ?
Всього відповідей: 22
Погода
Погода у Краснокутськ

вологість:

тиск:

вітер:

Органічні сполуки в побуті

  1. Природні і синтетичні органічні сполуки у повсякденному житті.

Із найдавніших часів люди турбувалися про своє житло, одяг, посуд і навіть прикраси. Упродовж 7-10 тисячоліть, починаючи з неоліту, люди використовували в побуті природні речовини: жири, віск, смоли, бальзами, ефірні масла, природні барвники. Скіфські жінки натирали тіло пастою із води, ладану і витяжки кедра і кипарису. Як розчинник використовували оливкову олію на Сході. Стародавні римляни натирали столи, стіни м᾽ятою задля приємного запаху. Для того, щоб уникнути інфекційних хвороб спалювали кедр. Смолою і бджолиним воском змащували човни і кораблі. Уже в ХV ст. до н. е єгиптяни застосовували тваринний і борошняний клей. Ще в давнину навчились обробляти шкіру, використовуючи дубильні речовини рослинного походження. Греки, римляни, єгиптяни відбілювали тканину  з допомогою сонячних променів, сичу тварин протягом багатьох століть використовували для прання. В VІ ст. до н. е фінікійці навчилися варити із тваринного жиру і деревного попелу мило. Французький король Людовік  ХІV започаткував виробництво туалетного мила.

Наприкінці ХІІ ст. стали відомі синтетичні миючі засоби. У другій половині ХХ ст. починають використовувати сучасні мийні засоби, збільшивши випуск товарів побутової хімії.      Такі образні характеристики нашого часу, як « століття хімії»,  «століття синтетики», науково свідчать про те, що хімія широко використовується в найрізноманітніших сферах людської діяльності, в тому числі й у побуті людей. 

2. Класифікація хімічних речовин:

   а) побутові хімічні речовини (миючі, пральні, дезинфікуючі, засоби для прибирання та ін.);

  б) хімічні речовини спеціального приз-ня (будівельні, добрива та підкорми, отрутохімікати та ін.).

     3.Екологічно безпечні речовини для використання у повсякденному житті.

Усвідомивши небезпеку забруднення навколишнього середовища хімічними сполуками, які постійно виділяються в нього, не властивими природі або не характерними для неї в таких кількостях , для виконання багатьох домашніх робіт замість препаратів побутової хімії можна використовувати нешкідливі продукти та речовини, які як правило, наявні вдома.

    Лимонний сік можна використовувати для видалення плям іржі з посуду, а також полірування столового срібла. Лимонний сік може використовуватися при митті скла й видалення плям з алюмінію, одягу й порцеляни, може відбілювати під впливом сонячного світла.

 Лимонна кислота використовується для видалення накипу у електрочайниках та пральних машинах. До речі, один з найдешевших засобів для видалення накипу складається практично на сто відсотків з лимонної кислоти.

 Оцет ефективно видаляє воскові плями й плями від усіляких смол, добре дезінфікує (чистий оцет можна використовувати для обробки туалету), очищає плитку, кахель (тільки потім як слід провітрити приміщення), видаляє накип (налийте в чайник разом з водою небагато оцту). Крім того, з оцту можна приготувати ефективну й безпечну "рідину для миття скла", яка прекрасно чистить і не залишає розводів. Для цього потрібно лише розбавити дві чайні ложки оцту в 1 л води. За допомогою оцту можна також чистити цеглу й камінь. Останнім часом на ринку з'являється  багата кількість засобів з оцтом і, як правило, оцту не шкодують. До речі, концентрована (льодова) оцтова кислота сильний подразнювач слизових оболонок і може викликати подразнення і опік, потрапивши на шкіру. Тоді дійсно краще виготовити засіб у домашніх умовах  з харчового 3-5% оцту і додати його „на свій смак”.

Натуральні природні олії та есенції  (лимон,евкаліпт, ялина, апельсин, лаванда). Для того, щоб освіжити повітря в приміщенні, можна використовувати спеціальні ароматичні лампи, які включають максимум на 20 хвилин, закапав туди попередньо лише трохи ароматичної есенції. Мені цікавіше різні хитрощі аромотерапії, коли, наприклад, на газовий пальник або електронагрівач кидають декілька кристаликів ванілі чи чорного перцю.

Майцена (кукурудзяний крохмаль) може використовуватися для чищення вікон, полірування меблів, чищення килимів.

Звичайне господарське мило  на 100% натуральне, що повністю органічно переробляється (тому що складається із природних жирів), яке, до того ж, ще й очищує, видаляє бактерії, миє...  Бактерицидна дія господарського мила в декілька разів більша за туалетне мило.

Соняшникова олія. Існують домашні рецепти засобів догляду за меблями. Для цього змішують рафіновану олію зі звичайним етиловим спиртом. Таким засобом можна видалити білі плями, що залишають на полірованій поверхні гарячі чашки з чаєм.

Масло доволі успішно виводить чорнильні плями. Тільки потім треба не забути негайно видалити пляму від самого масла за допомогою теплої води та звичайного мила.

4.Побутові хімікати широко використовують у домашньому господарстві. Найрізноманітніші форми (розчини, гелі, порошки, пасти, креми, піни, суспензії, емульсії, гранули, таблетки, олівці, стікери, аерозолі)   

Календар свят України. Мова ділового спілкування
НОВИНИ В СВІТІ
НОВИНИ ОСВІТИ
Конструктор сайтів - uCoz