Ніколи ще наука не була так важлива, як у цьому році, і ніколи ще про неї не було так мало чути - ЗМІ сфокусувалися на дослідженнях коронавірусу. Але насправді в науці відбулося багато цікавого.
Перша CRISPR-терапія
Метод редагування генома CRISPR-Cas9 знову потрапив у перші рядки газет у жовтні, коли його творкині Дженніфер Дудна і Еммануель Шарпантьє отримали Нобелівську премію, але насправді це не головна CRISPR-новина року. Важливіше те, що генетична CRISPR-терапія входить у клінічну практику.
Молекулярні біологи створили наночастинки, за допомогою яких геномний редактор CRISPR-Cas9 можна використовувати для лікування серповиднокліткової анемії та інших хвороб крові, які пов'язані з появою небезпечних мутацій у генах, задіяних у виробництві гемоглобіну.
Радіосплески з далекого космосу
Астрономи вперше зафіксували швидкі радіосплески в нашій Галактиці. Близькість радіоімпульсів дозволила вченим розгадати загадку швидких радіосплесків у Всесвіті і визначити їхню природу.
Радіосплески - це сигнали, природа яких досі була невідома, так що деякі навіть вважали, що вони можуть бути сигналами інопланетних цивілізацій. Дослідження загадкових феноменів почалося тільки у 2007 році.
Швидкі радіосплески - це надзвичайно яскраві і короткі радіоімпульси, які тривають частки секунди і за цей час викидають у космічний простір енергію, еквівалентну тій, що викидається Сонцем, протягом кількох десятків тисяч років.
Наприкінці квітня 2020 року канадські й американські астрономи з колаборації CHIME вловили сплески, які відбувалися від магнетара SGR 1935 + 2154, розташованого в центрі Чумацького Шляху, приблизно в 30 тисячах світлових років від Землі.
Магнетар - це нейтронна зірка з надзвичайно потужним магнітним полем. 28 квітня SGR 1935 + 2154 за частки секунди випустив спалах у три тисячі разів більш яскравий, ніж будь-який інший сигнал магнетара, який будь-коли спостерігався.
Вчені вважають, що це радіовипромінювання створюють когерентні струми, що проходять крізь простір. Хоча, як це відбувається в магнетарах, вчені поки не розуміють.
Життя на Венері
Поки всі космічні держави були стурбовані програмами польотів на Місяць, Марс і в дальній космос, на Венері знайшли ознаки життя на планеті.
Виявлення фосфіну в атмосфері Венери є "найбільш важливою подією" за весь час пошуків свідчень гіпотетичного існування позаземного життя, заявив глава NASA Джим Брайденстайн.
Зараз дослідники намагаються пояснити наявність в атмосфері планети газу фосфіну, який на Землі виробляють мікроорганізми. Детально в матеріалі На Венері знайшли сліди життя.
Повернення мумій
У некрополі Саккари археологи знову знайшли сотні мумій жерців та іншої знаті Стародавнього Єгипту.
Саккара знаходиться на південь від Каїра. У цій області розташовано великий похоронний комплекс давньоєгипетської столиці Мемфіса. У Саккарі також є знаменита ступінчаста піраміда Джосера і піраміди Гізи, а також менші піраміди в Абу-Сирі, Дахшурі і Абу-Рувайші.
Одне з головних надбань відкриття - це їхнє майже ідеальне збереження. Незважаючи на те, що похованню 26 століть, останки і саркофаги виглядають так, як ніби їх зробили зовсім недавно. І вони не займані грабіжниками.
Деякі саркофаги розфарбовані, і малюнки гарні видно. Майже у всіх саркофагах лежать мумії священнослужителів і високопоставлених чиновників. Детально в матеріалі Нова сенсація з Єгипту.
Вода на Марсі як джерело життя
На одному з полюсів Марса вчені знайшли систему з чотирьох озер з рідкою водою, які знаходяться під поверхнею планети.
Озера знаходяться на глибині приблизно півтора кілометра під складеною з льоду і піску полярною шапкою. Загальна площа під поверхнею, яку займають озера, становить 75 тисяч квадратних кілометрів, що трохи менше, ніж площа Чехії.
Існування в озерах будь-якої форми життя залежить від ступеня солоності води в них. На Землі в сильно солоних водоймах виживає тільки особливий тип бактерій - галофили. Детально про це в матеріалі На Марсі знайшли озера рідкої води.
Первинна матерія
Уперше на Землю були доставлені зразки астероїда. Вчені зацікавлені в них тому, що з моменту утворення Сонячної системи вони повинні були зберегтися в первозданному вигляді.
15 грудня фахівці Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA) відкрили капсулу і витягли пробу ґрунту з поверхні астероїда Рюгу.
На опублікованих японськими фахівцями фотографіях видно чорний пісок як дрібної, так і великої фракції. Повідомляється, що зонд зміг забрати речовину як з поверхні астероїда, так і з глибини, випустивши спеціальний снаряд.
У середині січня 2021 року вчені почнуть дослідження частинок ґрунту в умовах азотної атмосфери. Детально про це в матеріалі Що зонд доставив з астероїда.
Надзвичайно швидка розробка вакцини від COVID-19
Авторитетний науковий журнал Science найважливішим науковим досягненням 2020 року назвав надшвидку розробку вакцин для боротьби з головним ньюсмейкером 2020 року - вірусом SARS-CoV-2.
Вакцини, дійсно, були розроблені і підведені до впровадження в рекордні терміни. Зазвичай до появи робочого препарату проходить близько десяти років.
Що ще більш важливо, розробка велася і ведеться великою кількістю незалежних груп. Вони використовують різні підходи - навіть якщо якась із методик виявиться неуспішною, у масштабах світу, і навіть окремих країн, можна буде з відносно невеликими втратами перейти на іншу.
Дві найбільш гучні вакцини - Moderna і Pfizer - це вакцини мРНК. Ця відносно нова технологія схвалена для використання на людях. Вона дозволяє ввести в організм лише частину генома коронавірусу: таким чином, імунітет виробляється за відсутності вірусу як такого.
Найбільш комерційно затребувана на сьогодні вакцина у світі AstroZeneca використовує більш традиційну методику - аденовірусний вектор для доставки генетичного матеріалу коронавірусу в організм.
Китайська Sinovac - це інактивована вакцина, вона містить "убитий" вірус, який здатний викликати імунну відповідь.
https://t.me/korrespondentnet
|