П`ятниця, 26.04.2024, 22:11
Вітаю Вас Гість | RSS
Сайт вчителя хімії та фізики
Шопінської Людмили
Миколаївни
 
         
ФАКТИ
Цитата дня
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Наше опитування
ЯКИМ МАТЕРІАЛОМ ВИ СКОРИСТАЛИСЬ?
Всього відповідей: 22
Погода
Погода у Краснокутськ

вологість:

тиск:

вітер:

Цікава хімія

Досліди з використанням ужиткових хімічних речовин

Дослід 1 «Квітка змінює колір»

dUALiVZlj5EБеремо живу квітку рожевого або червоного кольору. Пляшечку з розчином амоніаку відкриваємо і ставимо поряд із квіткою. Все це накриваємо скляним ковпаком. Через деякий час дивимося на результат. Квітка змінить колір на фіолетовий. Найяскравіше дослід вдається з кімнатними бальзамінами — колір змінюється за декілька хвилин.

Дослід 2 «Фараонові змії»

Три таблетки кальцій глюконату кладуть на таблетку сухого спирту й підпалюють. Об’єм збільшується за рахунок значного виділення газу. Крім кальцій глюконату можна використовувати всі сульфаніламідні препарати. Але недолік їх у тому, що під час реакції виділяються гази, які є небезпечними, тож дослід треба проводити у витяжній шафі. У цьому експерименті таких газів не утворюється, і він є цілком безпечний для виконання учнями.

Дослід 3 «Одержання кисню»

Беремо концентрований розчин гідроген пероксиду, каталізатор манган(ІV) оксид і для кращого ефекту додаємо миючий засіб, наприклад дитячий шампунь. Процес виділення кисню відбувається досить бурхливо. Піна, що утворюється, тримається досить довго.

Дослід 4 «Домашні індикатори»

Сьогодні вчителям важко знайти реактиви, але вихід є. Якщо прочитати етикетку мийного засобу «Містер Мускул», то це луг — натрій гідроксид. Можна дослідити інший побутовий засіб для очищення каналізаційних труб, наприклад «Крот». «Туалетне каченя» — це хлоридна кислота з концентрацією 10–15%. З допомогою цієї кислоти й лугу ми будемо досліджувати різноманітні побутові індикатори. Підготуйте розчин червонокачанної капусти темно-фіолетового кольору й розчин чаю «Каркаде», який теж є досить цікавим природним індикатором. З їх допомогою спробуємо розпізнати розчин лугу й розчин кислоти. Якщо фіолетовий колір червонокачанної капусти зміниться на зелений, то в пробірці розчин лугу, а чай «Каркаде» в розчині лугу змінює забарвлення на бірюзове. Досліджуємо розчин «Туалетного каченяти». Чай «Каркаде» вже має кислотне середовище й тому на кислоту не реагує. Розчин червонокачанної капусти набуває червоного кольору — це свідчить про кисле середовище. Такі досліди можна запропонувати учням виконати вдома. Який колір чаю «Каркаде» в нейтральному середовищі? Додаємо розчин лугу, щоб відбулася реакція нейтралізації, та отримуємо розчин блідо-фіолетового кольору. Отже, у нейтральному середовищі чай «Каркаде» має блідо-фіолетовий, майже прозорий колір. Як індикатори можна спробувати: сік столового буряка, сік вишень, чорниць, смородини, винограду тощо, настоянку квітів фіолетового ірису, червоного тюльпану, червоних троянд, бордової мальви тощо. З допомогою цих індикаторів можна сформувати навички використання побутових ужиткових хімікатів, правила поводження з ними й таким чином у домашніх умовах визначити те чи інше середовище.

Дослід 5 «Таємний лист»

Можна написати листа лимонним соком або розчином лимонної кислоти. Щоб його прочитати, треба розчинити у воді кілька крапель аптечного йоду і злегка змочити текст або пропрасувати гарячою праскою.

Дослід 6 «Зелений дослід»

У порожній стакан наливаємо близько 50 г концентрованого розчину кухонної солі (прозора рідина), додаємо теж близько 50 г розчину мідного купоросу (блакитна рідина) і дивимося, як у результаті реакції рідина стає зеленою! Увага! Солі Сu2+ — отруйні!

Дослід 7 «Синій дослід»

У порожній стакан наливаємо 50 г розчину купрум(II) сульфату (блакитний колір) і капаємо пару крапель прозорого нашатирного спирту. Блакитна рідина вмить перетворюється на синю!

Дослід 8 «Фіолетовий дослід»

Збовтуємо розчин крохмалю (непрозорий, білого кольору) і наливаємо 50 г у порожній стакан. Додаємо туди 50 г розчину йоду золотисто-жовтого кольору. У склянці утворюється рідина темнофіолетового кольору.

Дослід 9 «Коричневий дослід»

Наливаємо 50 г молока в порожній стакан. Додаємо туди столову ложку розчину марганцівки (малинового кольору). У результаті молоко темніє та стає блідо-коричневим.

Дослід 10 «Безбарвний дослід»

Наливаємо в порожній стакан 50 г розчину марганцівки (яскраво-малиновий колір). Додаємо в нього 1 ч. л. оцту (прозорий колір). Рідина забарвлення не змінила — така сама яскраво-малинова. А тепер додайте півчайної ложки гідроген пероксиду. Прямо у вас на очах рідина почне світлішати! І вже буквально за хвилину в склянці буде кристально-прозора вода. Рідина знебарвлюється.

Дослід 11 «Пінистий дослід»

Якщо замість оцту в рідину, яка утворилася після з’єднання марганцівки й пероксиду в досліді 10, додати рідке мило, то рідина почне сильно пінитися. Щоб реакція перебігала швидше, рідину можна перемішати. Через деякий час вона почне нагадувати пінисте пиво.

Дослід 12 «Желатинова рибка»

Спочатку треба приготувати колоїдний розчин: у чверть склянки холодної води додайте 10 г сухого желатину й дайте йому добре набрякнути. Нагрійте воду до 50 °С на водяній бані й простежте, щоб желатин повністю розчинився. Вилийте розчин тонким шаром на поліетиленову плівку й дайте висохнути на повітрі. З утвореної тонкої пластинки желе для більшого ефекту можна вирізати силует рибки. Покладіть рибку на фільтрувальний папір і подихайте на неї. Дихання зволожить желе з одного боку, воно збільшиться в обсязі, і рибка почне вигинатися.

Дослід 13 «Ковбаса з крохмалем»

Всі знають, що для здешевлення продукту виробники додають у ковбасні вироби соєве борошно. Його можна виявити так само, як і крохмаль. Капніть на шматок ковбаси розчином йоду — і за характерним синім кольором знайдете сою. Таким чином можна виявити крохмаль у крабових паличках, майонезі тощо.

Дослід 14 «Кола з цукерками»

Дослід дуже простий. Упаковку «Ментоса» висипати на аркуш паперу. Поставити пляшку з кока-колою на підлогу, швидко засипати драже з аркуша в горлечко й відійти, щоб не потрапити під струмінь. Драже в колі викликає різке спінювання, його причина — жорстка поверхня драже. Процес виділення вуглекислого газу підсилюють добавки в напої, такі як підсолоджувач аспартам. Він зменшує поверхневий натяг рідини, що ще більше полегшує виділення газу. Отже, ніколи не запивайте «Ментос» газованою водою, тому що реакція відбувається у вас у шлунку.

Дослід 15 «Феєрверк у склянці»

Наливаємо у дві склянки водні розчини звичайних акварельних фарб жовтого й голубого кольорів (кольори прапора). Зверху в кожну склянку наливаємо шар олії. Кидаємо шипучу таблетку від кашлю. Спостерігаємо, як у шар олії вилітають кольорові кульки. Це дуже прості й видовищні демонстраціїа

 

 

1. Гра " О, щасливчику!"

http://ximi4ka.ucoz.ua/1.gra_o-shhaslivchiku.doc

2. Вікторина для ерудитів

http://ximi4ka.ucoz.ua/11-viktorina_dlja_eruditi_cikava_khimija.ppt

3. Вчені- хіміки та їх відкриття

http://ximi4ka.ucoz.ua/vcheni-khimiki_ta_jikh_vidkrittja.doc

4. Історія хімії

http://ximi4ka.ucoz.ua/istorija_khimiji.doc

5. Цікаві задачі для хіміків

http://ximi4ka.ucoz.ua/cikavi_zadachi_dlja_khimikiv.doc

6. Цікаві досліди (відео)

http://fun.tochka.net/video/473685-uvlekatelnaya-nauka-na-shou-dzhimmi-fellona-ot-kevina-dileyni/

 

Календар свят України. Мова ділового спілкування
НОВИНИ В СВІТІ
НОВИНИ ОСВІТИ
Конструктор сайтів - uCoz